17 cze 2015

, ,   |  No comments  |  

Morze wódki..."Morze wódki" to książka - projekt Raimo Pullata. Pierwszy raz opublikowana została w 1993 roku pod tytułem „Przemyt spirytusu z Estonii do Finlandii w latach 1919-1939”. W 2010 roku autor odświeżył temat i wzbogacił książkę o nowe badania i źródła. W Polsce książka ukazała się w 2013 roku jako wersja zmieniona i uzupełniona tejże monografii.

Książka to prawdziwa gratka dla wielbicieli archiwaliów (bardzo obszerny korpus źródłowy) i rządnych alkoholowych sensacji czytelników.

Poza oficjalnymi dokumentami pochodzącymi z archiwów sądów, ambasad, straży granicznej i innych instytucji, znajdziemy tu fragmenty pamiętników z soczystymi opisami przemytniczych praktyk oraz liczne fotografie, min. przemytniczego rynsztunku (na zdjęciu specjalne ubranie przeznaczone do ukrycia pojemników ze spirytusem)Bardziej obszerna recenzja w najnowszym numerze Zapisek Historycznych


Raimo Pullat, Risto Pullat, Morze wódki. Przemyt spirytusu na Bałtyku w okresie międzywojennym, tłum. Elżbieta Juga, Anna Juga-Szymańska, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2013.0 komentarze: