4 wrz 2015

,   |  No comments  |  

Historia ma przyszłość czyli debata o wyborach, smaku i winie.


Jesień nadchodzi, kalendarz wypełnia się coraz bardziej, a czas staje się dobrem deficytowym.
Kończymy powoli pracę nad kolejnym tomem z serii Monumenta Poloniae Culianaria, stąd też chwile, które mogłabym poświęcić na przygotowanie kolejnego wpisu spędzam na redagowaniu przepisów na kiszone ogórki, winne żufki i banie w cukrze. 
Na efekt końcowy musicie jeszcze poczekać, zapewniam jednak, że warto!Tymczasem, korzystając z wolnej chwili, zapraszam serdecznie na konferencję "Historia ma przyszłość", której organizatorem jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Spotykamy się w Sali Białej pałacu 15 września (wtorek) o godzinie 15.30.

Tematyka bardzo aktualna, prof. Michał Kopczyński opowie o dawnych elekcjach, prof. Jarosław Dumanowski o dawnych smakach i sezonowości w kuchni, ja natomiast będę mówiła o historii wina (nie tylko francuskiego) i o dawnej kulturze picia. Moderatorem debaty będzie Jan Wróbel. 

Na deser Muzeum przygotowało niezwykłą degustację potraw z najstarszej polskiej książki kucharskiej "Compendium Ferculorum". O tym co znajdziemy na talerzu opowie nadworny kuchmistrz, Maciej Nowicki.

Konferencja organizowana jest w ramach programu „Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe”, Działania 11.1 Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Wstęp wolny.0 komentarze: