22 lis 2016

, , ,   |  No comments  |  

Promocja nowej książki z serii Monumenta Poloniae Culinaria


Oto ona, najnowsza książka zawierająca najstarsze polskie receptury kulinarne. Efekt wieloletniej pracy prowadzonej w ramach projektu "Staropolskie przepisy kulinarne. Opracowanie i edycja rozproszonego materiału źródłowego" finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki.

Książka liczy blisko 400 stron, zawiera kilkaset przepisów, mnóstwo pięknych ilustracji, słownik staropolskich terminów kulinarnych i obszerny indeks. Opracowanie tak bogatego matriału źródłowego było nie lada wyzwaniem, ale stało się również fatastyczną przygodą naukową. 

"Książka zawiera przepisy kulinarne odnalezione na kartach drukowanych staropolskich zielników, dzieł medycznych, kalendarzy, poradników gospodarczych i innych tekstów publikowanych od XVI do XVIII w. Zbiór obejmuje receptury często znacznie bardziej praktyczne, typowe i skromniejsze niż przepisy magnackich kuchmistrzów z książek kucharskich. Lektura tych przepisów, opublikowanych w tak różnych kontekstach i źródłach, odzwierciedla dawne zainteresowania i pasje związane z jedzeniem, dotyczące nie tylko smaku czy problemów z konserwacją i przechowywaniem żywności, ale także szeroko pojętej dietetyki, powiązania kuchni i medycyny".
W imieniu autorów, zapraszam serdecznie na premierę książki i spotkanie autorskie na Targach Książki Historycznej w sobotę 26 listopada 2016 r. o godz. 15.00 przy stanowisku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (nr 85), Zamek Królewski w Warszawie, Arkady Kubickiego
A jako prawdziwy smaczek i zachęte do lektury, przepis najbardziej winny z możliwych:


Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Źródła drukowane, opr.: Jarosław Dumanowski, Dorota Dias-Lewandowska, Marta Sikorska, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Warszawa 2016, s. 376

Książka do nabycia w czasie Targów lub w księgarni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

fot. Monika Klimowicz, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

0 komentarze: