Wino to historia w butelkach

Wino to poezja w butelkach- Robert Louis Stevenson
A może historia?

Badania nad historią kulturową kuchni i alkoholu stały się bardzo popularne, od kilku lat w Polsce, od kilkudziesięciu we Francji i w innych krajach. To fascynująca historia smaku, wyróżnienia, mody, łącząca ze sobą socjologów, antropologów, historyków, językoznawców, biologów, archeologów, ....a także kucharzy i winiarzy.

Idealnie byłoby gdyby historyk kuchni potrafił gotować, a historyk wina posiadał małą winnicę i próbował odtworzyć dawne smaki gronowych trunków. Muszę przyznać, że zdarza m i się gotować, ale moja winnica wygląda dość skromnie, ograniczam się zatem do konsumpcji przedmiotu moich badań.

Ponieważ w wirtualnej przestrzeni istnieje mnóstwo fantastycznych stron i blogów poświęconych winom, degustacjom i imprezom winiarskim, myślę że nie ma potrzeby powielania tych treści. Stąd też pomysł na bloga o dawnych winach i historii ich konsumpcji, czyli tematach, które w winiarskiej blogosferze nie są tak silnie reprezentowane.

Blog historia wina ma na celu popularyzacje badań nad historią i kulturą wina, a także innych alkoholi. Powstaje na podstawie moich własnych badań, poszukiwań i pomysłów.
Staram się zamieszczać aktualne informacje o konferencjach, publikacjach i źródłach dotyczących historii alkoholu i dawnej diety (głównie z XVI- XVIII wieku).
Zapraszam do lektury!Logo HISTORIA WINA zostało wykonane przy pomocy Polona Typo
Jeśli chcesz wykorzystać materiały lub zdjęcia zamieszczone w blogu proszę o kontakt: lewandowskad@gmail.com


fot. DDL